kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Obchodníci? Nikoli. Rusové!!

Autor: Topí Pigula

06.04.2009 14:27

Je snad mezi váženým čtenářstvem někdo, kdo si nikdy nedělal legraci z vietnamských trhovců. Troufnul bych si odhadnout s pravděpodobností hraničící s jistotou, že nikoli. „Čím víc proužků, tím víc Adidas." „Dlouhéé rukáfí? Nevadí, dorosté. Sušší, paní sušíí. Krátké rukáví? Nevádí paní, móc suší! Jsou pracovití a hlavně snaživí. Kouknete na zboží, nebo jen zaváháte u stánku a už se na vás směje snědý obličej a někdy více, někdy méně podbízivě nabízí až vnucuje vystavené zboží. Padělky džín i hodinek, vonné tyčinky i v Číně šitá trička a boty. Všichni se jim občas smějeme a všichni u nich občas nakupujeme. O Rusech, k nimž máme historický respekt a averzi  zároveň,  raději moc nežertujeme, jen občas podvědomě zaznamenáme informace o „ruskojazyčných mafiích". Skupují celé bloky domů v Karlových Varech a mají zálusk na letiště. Velkonákupy by jim šly. Ale usmát se na zákazníka v podloubí u Karlova mostu, to ne. Fotíš na veřejném prostoru, kde oni mají vystavené své matrjošky? Zaplať nebo vypadni. Nechceš nakupovat a jenom okouníš? Vypadni. Ptáš se na cestu. Neví. Nic neví, nechtějí vědět, jen „davaj děngi" a pokračuj v cestě. Jakýkoli náznak úsměvu,  gesto pozvání k prohlédnutí si zboží, nalákání, vychvalování... Nic takového. Jdi okolo, rychle utrať a zbytečně nemrhej prodejcovým časem, neboť on během konverzace musí odložit svůj oblíbený, znuděně otrávený ksicht, chvíli se tvářit příjemně, což mu jde zejména když přepočítává získané stokoruny. Jakmile zákazník odejde, je nutné se rychle se postavit do dveří krámku tak, aby se dalo špatně projít. Rusové (alespoň ti u Karlova mostu) působí ve srovnání s těmi vietnamskými jako neskuteční boháči, kterým nejde o prodej, ale o to blýsknout se zlatým zubem. To arabští trhovci, to je jiná káva. Třeba ta na kterou vás ve svém bazaru pozvou a pokud nenakoupíte, tak čas berou aspoň jako dobře strávený. Procvičili si angličtinu (Rusové by si možná procvičili i češtinu), poklábosili o světě u nich, v nich, u nás i kolem nás. Nevím proč mám pocit, že picmoši stojící u Karlova mostu (rozhodně to nejsou majitelé zmiňovaných obchodů) a mluvící se silným ruským přízvukem čekají na dobu, kdy se nebudou muset nutit do češtiny a aniž změní prodejní místo, tak tu budou doma.

Aby bylo jasno, ne že bych nepotkal příjemné ruské trhovce. Babky prodávající smažené ryby, noviny, vojenské vysloužilce nabízející cigarety či vodku. Ale ti byli v Rusku.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.08

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930