kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Fritzl a my

Autor: Topí Pigula

17.03.2009 23:58

Co říká Fritzlův čin o nás? Řekněme si rovnou, že lautr nic, ale otázka je to typicky novinářská. Měla by nalákat, vzbudit zájem... a to že se nic nedozvíte je v podstatě normální dennodenní rutina tištěná na novinovém papíru. Jde jen a pouze o to strhnout pozornost a nalákat ke čtení (čti nalákat ke koupi novin). Ovšem mediální zájem o kauzu rakouského tyrana už o něčem svědčí.  Původně měl proces probíhat za zavřenými dveřmi, což je zcela v pořádku nejen s ohledem na oběti Fritzlovy zvrhlosti. Vyslechnout, zhodnotit, odsoudit a předat k výkonu trestu - takový by měl být logický postup soudu. Jenže kauza má takový příslib senzačnosti, že její publikování bude mít dopad na prodejnost a tedy zisk. Sebelépe podaný argument o tom, že „veřejnost má právo být informována" (právo ji samozřejmě nikdo neubírá) je v tomto případě pouhopouhou krytkou na nálepku bulvárnosti. Média ale ukázala svou sílu a donutila soud k přehodnocení původních plánů.

 

Zpravodaj ČT Jan Moláček na otázku jaký tón zvolily pro své komentáře rakouské noviny ke kauze Fritzl odpovídá jednoznačně. „Těžko vybrat jedny noviny, těžko vybrat jeden příspěvek. Všechna rakouská média věnují několik stran procesu století, jak proces nazývají zejména ta bulvárnější média..." O den později, když běžel proces s vyloučením novinářů si zpravodaj ČT Moláček povzdechl, že z videozáznamu nebyla uvolněna „ani minuta, ani samotný zvuk, dokonce ani přepis".  Franz Cutka, mluvčí zemského soudu v Sankt Pöltenu, tedy člověk, který z jehož styk s médii denním chlebem se pokusil drobně zalíbit novinářům číhajícím před budovou soudu: „Určitě by se našel způsob jak umožnit novinářům být u soudu a přitom nevidět video, které by sledovala porota." Fakt, že jde hlavně o zvuk, jelikož jde o výpověď, zřejmě taktně pominul. Jenže oč je veřejnost ochuzena, když neví, zdali Fritzl klopil během procesu oči, nezná podrobnosti znásilňování ani výpovědi o tom, že (pokud vůbec) se podílel na zabití novorozence. Blesk napsal, že „monstrum Fritzl dceru znásilnil 3000x". Upřímně by mě zajímalo, co na tuhle zprávu říká ČTK, která je uvedená jako autor, respektive, kde informace ověřili ze dvou nezávislých zdrojů. Tak totiž zní nejčastější klišé, kterým se novináři zaštiťují hned po „veřejném zájmu".   „Tlak vlivných světových médií přinesl ovoce, zbytek procesu už oproti původním plánům už veřejné" zaznívá ve zprávách ČT, která tak nemusí litovat, že zpravodaje Moláčka do Rakouska vyslala. Takže nakonec frází o sklopených očích obžalovaného ušetřeni asi nebudeme. Dobře nám tak. Noviny máme totiž přesně takové, jaké si zasloužíme. Respektive jaké jsme ochotni kupovat. A z Fritzla se zatím stala, jak výstižně napsaly Hospodářské noviny, mezinárodní celebrita.

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.91

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930