kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Enropa - fór, který (ne)vyšel

Autor: Topí Pigula

15.01.2009 18:43

MYSTIFIKACE

Mistr Černý prý zkusil udělat umělecké dílo z mystifikace. Ne z plastu, z kovu, ale z mystifikace. Kdyby byl opravdu frajer, tak by na budovu nedal nic - to by byla ta správná mystifikace. Nicméně lze lze předpokládat, že udělal uměleckých děl rovnou několik. Jedno speciální pro Alexandra Vondru, který se za tohle dílo musel oficiálně omlouvat a navíc je nešťastně vmanipulován do situace, kdy ho musí hájit. Kdyby ho totiž doporučil sundat, popřel by smysl grantu, který česká vláda udělila.

PENÍZE

„Peníze od státu jsem ve skutečnosti nikdy nepoužil" měl prohlásit umělec, čímž přiznal, že si je ulil. Vždycky totiž existovala možnost, že by se na grandiózní fór nepřišlo. Jde o pouhopouhou spekulaci, ale domnívám se, že by se peníze staly součástí mystifikace a skončily by na zcela nemystickém bankovním účtu.

SMYSL PRO HUMOR

Pokud chtěl David Černý zjistit zdali, má Evropa smysl pro humor, tak se pokusil o nemožné. Maximálně mohl zkusit, zdali ho mají evropští novináři, úředníci nebo  jiní vykladači jeho díla. Někomu mohu onanující Italové přijít vtipní, jiným nikoliv, ale Itálii jako takové je to jedno a Bulhaři, kteří používají turecký záchod se o nějaké skulptuře v Bruselu nedoví. Stěžují si úředníci, kteří mají hajzlíky evropského typu.

ÚČEL

Bezesporu se David Černý dostal do nejen uměleckého, ale i politického povědomí mnohých Evropanů, což logicky sebou přináší příslib budoucích zakázek. Z tohoto úhlu pohledu se jedná o geniální tah do budoucnosti. Je to stejné, jako když paní Bobošíková kandidovala na prezidentku ČR. Bylo jasné, že je to hra, ale ona si už nadosmrti bude dávat svou kandidaturu do životopisu. Uběhne pár let a Čechové zapomenou, že šlo o hru (Evropané ten bobošíkovský vtip ani nezaznamenali) a v nějaké budoucí  politické hře se tenhle bodík životopisu může hodit. Stejně tak Černému v jeho umělecké budoucnosti. Vždycky se totiž najde někdo, kdo bude chtít dílo od „TOHO!" Černého. Vždyť o něm píše CNN, BBC, Guardian a mnoho dalších.

Fórek je opravdu v typicky českém stylu. Nedá se říci, že by to Černému nevyšlo a rozhodně je nutné mu přiznat kus odvahy. Tu musí mít ostatně každý podvodník, neboť kdo se bojí nejen, že nesmí do lesa, ale ještě sere v síni. Je smutnou pravdou, že někteří umělci serou v galerii, nejlépe v Národní. Přiznám se, že se mi nepodařilo dohledat, zdali i v této akci neměl David Černý prsty, potažmo řiť.  Instalace v Bruselu zůstane, peníze na jeho kontě (pravděpodobně) nikoliv. Ať tak či onak, pořád je v plusu.

Krásně celou myšlenku karikatur jednotlivých národů EU shrnul Martin Komárek ve svém komentáři na http://www.idnes.cz/, kde praví: „Černý dotáhl dílo do konce svým vystupováním: nedodržel smlouvu, Entropu odbyl a ještě se omluvil. Typickou karikaturu Čecha nepředvedl v plastice. Předvedl ji naživo."Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.13

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930