kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Zvuk může zdražit pivo

Autor: Topí Pigula

02.12.2008 11:05

„Nepřemýšlej kde víc ušetřit, ale kde víc vydělat" řekl kterýsi z klasiků. "Nebo koho okrást," dodává bystrá česká hlava. Nejlépe se zdáním legálnosti. Tak jako to dělá třeba... Ochranný svaz autorů (nechvalně proslulá OSA) nebo méně nechvalně proslulý Integram. Určitě je tady prostor se na myšlence dál přiživit. Chce to jen prapor poplatků rozvinout víc do šířky. Co ještě by se dalo považovat v hudbě za autorské dílo? Text i hudba jsou passé, neboť jiní byli rychlejší. Hlasitost! To je ono! Vždyť přece výsledný zvuk, to, jak jednotlivé nástroje souzní, je dílem „mistra zvuku". Když trubka hraje sólo a ostatní nástroje dělají jen decentní hudební doprovod v pozadí, za to nemohou ani tak muzikanti samotní, ale zvukař, který jim to umožní tahem  čudlíku na mixážním pultu.

Myšlenka, kterak se na práci přiživit více, než smlouva umožňuje, je na světě. Dalším krokem bylo potřeba ji obléknout do hávu, který ji podobně jako císařovy nové šaty dodá alespoň nějaké krytí. Protože v přesile je síla a jedinec by s něčím podobným nikdy neprorazil, vznikl Ochranný svaz zvukařů (OAZA). Ten má v plánu postavit vedle hostinců, lázní, hospod, heren, barů ... virtuální kasičky na zlaťáky. Hospodští plaťte, vždyť i zvuk (ne text, nebo do zvuku převedený notový záznam, ale zvuk jako takový) je autorské dílo. To, že jde o cizí peníze je jasné, ale ani ze stanov, ani z jiných dokumentů není zcela jasné za co přesně chtějí vybírat poplatky. Za to, jak jsou zapojené aparáty na koncertě? Za to, jak se dolaďuje hlasitost?

„Ochranná asociace zvukařů - autorů (OAZA), uznávajíc neporušitelnost základních lidských práv a svobod, majíc na zřeteli ústavně zaručené právo svobody sdružování, s vědomím významu občanské společnosti založené na principech svrchovanosti zákona a zodpovědnosti každého občana a vyjadřujíc vůli tyto hodnoty ctít a hájit přijímá tyto stanovy. Základním (hlavním) posláním OAZA je ochrana a správa práv zvukařů - autorů (tzv. mistrů zvuku) jakožto ochranná organizace autorská - kolektivní správce."  Následující věty stanov obsahují  vzletná slova o poslání v osvětové a vzdělávací činnosti, motivace a podpoře talentů atd., atd.. Každý, kdo kdy psal projekty či se účastnil výběrového řízení na peníze v oblasti vzdělání, kultury, osvěty či životního prostředí, tyhle fráze zná. Obalují se jimi žádosti o peníze tak, aby vypadaly bohulibě, na společenskou objednávku, a peníze byly jen tak „ mimochodem, jako nutné zlo". Podobné plky nechybějí v žádném nápadu, který může sypat zlaťáky. Podle Hospodářských novin „sazebník OAZA měsíčně požaduje například 52 korun za každou televizi a každý připojený monitor, 32 korun za každé rádio a za každý třetí a další reproduktor."

Přijmeme-li tuto premisu (hlasitost je autorským dílem, neboť dotváří celkové vyznění díla), je jen otázkou času, kdy vznikne Asociace výrobců klipartů a rámů (neb rámeček dílo /obraz, fotografii/ dotváří) či Potravinářských aromatiků. Těm budeme platit za požitek z vůně chystaného jídla. Kuchaři zruší odbory a založí Svaz potravinových designérů, který se bude o svá práva a cizí peníze přít s Foodstylisty stejně silně, jako se tahá Pastelka se Světluškou o slepce. Svůj podíl by si měli nárokovat meteorologové, kteří svými předpověďmi (dobrá, tak 30% správných předpovědí) dodali informace o tom, že bude pršet či foukat vítr a díky tomu se mohly pro filmy natáčet ruchy. Déšť, pleskání kapek na plechovou střechu, fičení vichřice.

Pokud zvukařům tuto jednoduchou fintu některý z hospodských skočí, bezpochyby promítne tento dodatečný náklad do ceny svých produktů. Tedy piva, kávy, drobného občerstvení... Bit je tedy konečný uživatel. Je to stejně nesmyslné, jako když si koupíte nenahranou audiokazetu, abyste si zaznamenali pláč svého prvorozeného a z koupě cinkne Ochrannému svazu autorů v pokladničce další měďák. Není to sice moc, ale „halíře dělají talíře".

Nikdo nemůže mít za zlé zvukařům, že to zkusili. A nikdo nemůže mít za zlé hospodským, že je z podniků poženou svinským krokem. Ale předtím je zkasírují za pohled na pivní pěnu. Ta přece vzniká správným NAČEPOVÁNÍM, což má ve svých rukou hostinský a je tedy autorem tohoto uměleckého díla.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.46

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930