kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O politice

Blbost ve třech zelených odstínech

Autor: Topí Pigula

02.08.2008 20:17

Ministerstvo životního prostředí ČR evidentně nebylo spokojené se svým „srdcovým“, každému srozumitelným logem. Zřejmě bylo (logo, nikoliv ministerstvo ) příliš jednoznačné, okoukané a možná vyjadřovalo příliš okatě, co má vlastně symbolizovat – list (strom) ve kterém byl symbol srdce. Možná bylo potřeba vyčerpat státní peníze či přihrát kšeftík grafikovi. Aby bylo jasno, grafiku Petru Vídeňskému, který je autorem nového loga, jeho honorář přeji bez ohledu na spekulaci, jak se dostal ke státní zakázce s takovou, s odpuštěním, hovadinou. Předpokládejme, že prokázal smysl pro humor, zkusil fórek s tím, že „ v nejhorším to vyjde“ a ono to vyšlo. Tři nic neříkající různě zelené proužky mají podle oficiálního zdůvodnění odkazovat na trikoloru bez ohledu na to, že tříbarevné vlajky mají desítky zemí. Zároveň symbolizují tři roční období (podzim a zima byly sraženy do jednoho). Aby hloupost tiskové zprávy vynikla, dovolím si ocitovat „Odstíny jsou odstupňované od nejsvětlejší k nejtmavší barvě - symbolizuje růst, změnu, život, přírodní dynamiku. Nejsvětlejší odstín představuje jaro (počátek, narození - barva jarních trav a poupat). Střední odstín je léto (růst, barva vláhou sytých travnatých luk a polí) poslední nejtmavější odstín zastupuje podzim a zimu (odpočinek, jehličnaté lesy).“

Až bude MŽP příště hledat alternativu a půjde po srozumitelnosti, hlásím se do konkurzu.

Čárky budou 4 (jaro, léto, podzim, zima) a uspořádány do hranatého kruhu nápadně připomínající kosočtverec.  Tím nejen že se zvýrazní tradiční cyklické pojetí roku, ale pro jasnější pochopení se po kliknutí ozve i Vivaldiho Čtvero ročních období. Uzavřený kosočtverec bude zároveň symbolizovat uzavřenost přírodního i životního cyklu. Vysvětlující popisek by pro ateisty pojímala i následující 4 fráze: zrození/plození – mladost/radost – zralost/starost – smrt/prd (míněny plyny vznikají při rozkladem živočišných tkání). Křesťanským koaličním partnerům by Bursíkův mluvčí mohl předhodit variantu se zkrácenou verzí „prach jsi a v prach se obrátíš“. Uprostřed by byl svislý název Ministerstvo životního prostředí České republiky. Tím by se řešily jazykové varianty loga. Ne, že by to bylo potřeba, protože logo by bylo alespoň v evropském regionu každému mnohem jasnější, než to současné. Do patnácti stránkového manuálu k použití loga by bylo vhodné zařadit odstavec o rytí loga hladké kůry buků. Potřebná velikost by se lišila podle stupně chráněného území ve kterém buk roste. A navíc by se logo krásně vyjímalo na hlavičkových papírech, neb by si každý domyslel, jaké pí.. počiny dokáže české MŽP dotáhnout do konce.


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.84

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930