kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

24. 6. 2019
Rubrika: O politice

Stávka bez OSVČ

Autor: Topí Pigula

24.06.2008 22:06

Když byla generální stávka v roce 1989, byl jsem pro a s kolegy jsme řešili zajímavé dilema. Pokud na hodinu vypneme motorové pily uprostřed lesa, bezprostředně se to dozví maximálně srny okolo. S určitým zpožděním se o své stávce dozvíme díky výplatní pásce i my, neb bude o nějaký kubík pokáceného dřeva méně. Se stávkou se nedalo nesympatizovat, takže jsme si naplánovali polední pauzu na celostátně ohlášenou dobu protestu a v klidu poobědvali přinesené chleby se salámem a kafe z termosky. Ano, jak klasicky české.

 

Po sledování televizního zpravodajství mi bylo jasné, že řeči o tom, „kterak vládní reformy škodí lidem“ jsou silně iluzorní, a že paroubkovsko odborářské bití se v prsa je hra na získání pozornosti ve vysílacím čase. Už jen samotné složení stávkující leccos naznačuje. Jednalo se v naprosté většině o zaměstnance, kterým systém umožnil stávkovat. Řídící letového provozu, policisté, hasiči, ti prostě stávkovat nemohou. I když upřímně řečeno, kdyby se rozneslo, že na hodinu policisté nebudou zasahovat, nastala by bezesporu zajímavá situace a sběrné suroviny by poté měli mmnohem více příjmu železa a barevných kovů. Lékaři stávkovat mohou, neboť volně formulovaná Hippokratova přísaha jim tuto možnost dává.  "Budu tuto smlouvu a přísahu dle svých možností a dle svého svědomí dodržovat..." Takže když jim to svědomí a zaměstnavatel dovolí... Dovolím si úkrok stranou pro ty, kdož by chtěli Hippokratovou přísahou argumentovat někdy v budoucnu. Zvlášť byla-li by to žena v tísni s nechtěným těhotenstvím. Lékař se přísahou zavazuje, že žádné ženě nedá prostředek k vyhnání plodu. Řekněme na rovinu, že občas stávkoval i ten, kdo nechtěl. Průvodci na zámku nezbylo nic jiného. Přece se nebude s výpravou dobývat přes kastelánem zavřené dveře. Jednotu stávkujících názorně ilustrovali ostravští tramvajáci. Stačilo přidat dva tisíce tomu, kdo se ke stávce nepřipojí a jejich stávka se v podstatě  nekonala. Stávkující zaměstnanci krytí zákoníkem práce měli rozhodování mnohem jednodušší, než lidé, kteří se vydali na cestu vlastního byznysu. Osoby samostatně výdělečně činné, které podnikají a až příliš často se pohybují pod hranicí průměrného platu měly rozhodování po čertech složitější. Procházka ulicemi jasně naznačila, že tady jim odbory nemají do práce co mluvit. Hospody ani cukrárny se nezavřely, dál se uzavíraly smlouvy, fotilo na kšeft (pardon, na zakázku), soukromé pekárny pekly  a  stánkaři prodávali svůj sortiment. Grafici dál zpracovávali grafické návrhy a o počítač dál se zalamovaly texty článků, aniž by se stávka brala v úvahu jinak, než verbálně. Pokud se některý z kamionů zastavil, tak je proto, že měl zákonem předepsanou přestávku. Zatímco „státní dráha“ si stávku dovolit mohla, soukromé železniční společnosti stávkovat nehodlaly. Nedalo mi to a zavolal jsem zdravotní sestře pracující pro soukromého doktora s dotazem na její a doktorův postoj ke stávce. „Proč nestávkoval doktor nevím, ale v odborech není a nestávkoval. A já bych musela lidi objednané na dnešek odbavit jindy, takže bych si ušila bič sama na sebe. Ne, že by se mi všechno na reformách zamlouvalo, ale stávka nic neřeší“.  Takže nakonec se výjimkou, mezi sortou na vlastní triko poctivě vydělávajících lidí, stali předražení  pražští taxikáři. Škoda, že nestávkovali novináři – a to nejlépe v době od 19.00 – 20.00. To by stávka získala zcela jiný rozměr. Byla by mnohem nenápadnější a mnohem, mnohem méně zajímavá.

 

autor je osoba samostatně výdělečně činná a nestávkující.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.3

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červen 2019

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930