kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

19. 7. 2019
Rubrika: O politice

Muzeum padlo. Ještě, že tak

Autor: Topí Pigula

22.06.2008 12:30

Zbudovat šumavské Muzeum železné opony byl bezesporu dobrý nápad. Kdyby došlo k jeho slavnostnímu otevření, byla by to bezesporu větší ostuda, než jeho zmizení v propadlišti minulosti.

 

Jednou z fint, jak odhalit nebezpečné snílky, kteří měli plné zuby reálného socialismu a chtěli poznat pozlátko takřka až nereálně slibného kapitalismu, byla akce Kameny (ve smyslu hraničních kamenů). Agenti a spolupracovníci STB se v rámci operace Kameny vydávali za převaděče a „převedli“ zájemce za fiktivní hranici. Někdy byli už při „pokusu o přechod“ zadrženi přichystanou a estébáky předem informovanou hlídkou  pohraničníků. Během zadržování se „převaděčům“ často podařilo uniknout. Díky tomu tak nevyšla najevo jejich role při akci. Jindy po „úspěšném útěku“ byli „emigranti“ předáni vyšetřujícímu důstojníkovi „americké kontrarozvědky“ (domnívali se, že jsou v americké okupační zóně Německa), tedy opět některému z příslušníků STB. S vírou, že jsou za hranicemi nesvobody, částečně i s pocitem vděku a snahou se zavděčit, mnozí z nich nahlásili všechny své přečiny vůči socialistickému zřízení a pojmenovali všechny, kteří jim v činnosti pomáhali. Řečeno zpravodajskou hantýrkou, došlo ze strany STB k „informačnímu vytěžení závadové osoby“. Další návnadou bylo písemné doporučení převaděče dalším zájemcům o emigraci. Komunistická tajná policie tím získala zajímavý materiál, který bylo možné použít při trestním stíhání. Podle dosavadních poznatků prováděla akci Kameny oblastní úřadovna STB v Karlových Varech, Plzni a Českých Budějovicích. Počet provedených akcí se počítá na desítky, ale jejich skutečný počet není znám a zatím se podařilo zdokumentovat jen průběh některých. Určitě by stálo za to, aby si lidé procházející Šumavou mohli připomenou, co se tady kdysi odehrávalo. K založení Muzea Železné opony tehdejší místopředseda Senátu Přemysl Sobotka řekl: „Vždy v úžasu a s mrazením v zádech, hledím na strohá čísla, která suše vypovídají o lidské tragédii mnoha našich spoluobčanů od roku 1948. Jde o 241 popravených, téměř 16.000 zemřelých ve věznicích a táborech, 97.000 nespravedlivě odsouzených a vězněných a téměř 300.000 osob poznamenaných navždy pobytem v táborech nucených prací, nebo v pomocných technických praporech, 400 000 emigrantů po roce 1948 a 450 000 po roce 1968“ V materiálu vydaných Nadací železné opony se píše, že „je cílem soustředit intelektuální a morální autority  celého světa proti vytváření nových železných opon kdekoli na světě“.

Ovšem jako výrazný hendicapem diskreditující celou akci je fakt,  že prezidentem Nadace Železné opony je bývalý agent STB Václav Vítovec (krycí jméno Petr).

Naprostá většina z výše napsaného jsou řádky vyškrtnuté ze článku, který se věnoval železné oponě jako  fenoménu. Později byly publikovány na v podstatě neznámém www.puffin.cz. Osobně se domnívám, že kdyby se muzeum pod Vítovcovým vedením rozjelo, byl by to mnohem větší trapas. Ne, že by se to nemohlo stát, ostatně případ Kato / Kavan v OSN je dostatečně  jasným důkazem, že není důležité, koho jsi prásknul, ale jak drzý jsi a koho znáš. Takže můžeme být rádi, že to nakonec dopadlo, tak jak to dopadlo.

 

 

 

 

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.38

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031