kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O cestách

Blíží se čas cestovního pojištění

Autor: Topí Pigula

02.06.2008 15:49

Pojistit se dá na cokoli. Jenifer Lopez si pojistila pozadí, Kája Gott hlasivky a já jen doufám, že český zákonodárný sbor má pojištění proti blbosti - pojištění škod vzniklých při výkonu povolání. Ne že by jakákoli pojistka zkvalitnila práci zákonodárců či ochránila Zlatého slavíka před angínou, ale dá drobný pocit jistoty všem pojištěncům, že pro případ možného ohrožení udělali alespoň něco. V případě cestovního pojištění je to jasné: nezabrání nehodě, ale může zásadním způsobem pomoci zaplatit případné léčebné výlohy. Ovšem pozor - i pojistná smlouva má své dodatky malým písmem.

 „Nikdo nic nikdy nemá míti za definitivní“ zpívá se ve hře Golem, která vzešla ze spolupráce slavné dvojice Voskovec – Werich. Zní to skoro jako reklamní slogan na cestovní pojištění, kdy pojišťováci s vyhlídkou na provizi rádi manipulují tvrzením, že „nikdy nevíte, co se může stát“. Je to pravda, leč pravda velmi relativní. Procestoval jsem slušný kus světa, někdy pojištěn, jindy nikoli, ale nikdy jsem žádnou pojistku nečerpal. Z toho logicky vyplývá, že jsem „zbytečně“ utratil něco mezi patnácti až dvaceti tisíci. To už je cena zpáteční letenky do USA. Ovšem v případě nehody by byly léčebné výlohy nejméně stejně vysoké, ale taky možná o jeden až dva řády vyšší. To je to jediné, co by si člověk měl ujasnit, když plánuje rozpočet cesty a dumá, zdali tam pojištění zahrnout, či nikoli. Jsou věci, které v České republice za alespoň trochu rozumný peníz, v podstatě pojistit nelze. Typickým příkladem je dražší fototechnika či notebook. Tady nezbývá nic jiného, než k foťáku zaujmout stejný postoj jako k pasu. Mít ho pořád u sebe, hlídat a nenechat si ho ukrást. Nemáte-li v kufru nic extra cenného (například balíček kokainu, briliantové šperky, nebo fotku tchyně z doby, kdy ještě žila), eventuelní ztrátu zavazadla platí přepravce. Slovy úřednického slangu to zní skoro jasně: „Letecký dopravce odpovídá za zničení, ztrátu nebo poškození zavazadel do výše 1000 ZPČ  (ZPČ – zvláštních práv čerpání, jde o odpovídající částku v místní měně). Pokud jde o odbavená zavazadla, odpovídá i bez zavinění, s výjimkou případů, kdy je zavazadlo vadné. Pokud jde o neodbavená zavazadla, odpovídá pouze za zavinění. Cestující může využít výhody vyššího limitu odpovědnosti za zavazadla, pokud nejpozději při odbavení učiní zvláštní prohlášení a zaplatí příplatek.“ Vykrádání zavazadel letištním personálem je sice čím dál méně časté, ale čas od času se objeví. Samozřejmě záleží na destinaci. Na tom vydělávají „baliči kufrů“, kteří vám na každém větším letišti za tu větší, tam menší obolus udělají ze zavazadla celofánovou mumii. Podobnou službu mi dělá u batohu jednoduchý, malý levný visací zámeček. Jde hlavně o psychologickou barieru pro případného zlodějíčka. Proč by se měl pinožit s nějakým zámkem, když kolem něj proudí další kufry, povětšinou nijak nezabezpečené. Poslední věc zamyšlení před samotnou cestou (a na samostatný příspěvek) je očkování a alespoň drobná znalost zdravotních rizik země, kterou hodláte navštívit. Zatímco v mnohahvězdičkovém hotelu můžete chytit kocovinu, tak do mnoha zemí vás bez očkování proti žluté zimnici vůbec nepustí.

 Představme si ideální situaci: sluníčko svítí, mouchy neštípou, azurová modř dosahuje kvalit pohlednicového kýče a spokojenost s cestou dosahuje na desetibodové stupnici devítky (vždycky může být lépe). Pohodu podtrhuje pocit, že díky cestovnímu pojištění jste získali jistotu. Pocit je to příjemný, leč stejně ošidný, jako „zaručeně nejnižší“ cena, kterou nabízí prodavač sádrových Tutanchamonů v uličkách pod pyramidami. Každý, kdo si rád adrenalinově vyrazí z kopýtka, nechá se pojistit a nepřečte si Smluvní ujednání pro cestovní pojištění na individuální zahraniční cesty, může být nemile překvapen. Smlouvy jednotlivých pojišťovacích domů se od sebe liší jen v detailech. Jedna z nich jasně říká, že „je-li pojištění sjednáno pro turistické cesty, pojištění se nevztahuje na provozování zimních sportů, rizikových sportů a dalších sportů jako je MTB (cyklistika v terénu, horská kola), vysokohorská turistika, kanoistika, apod.. Je-li pojištění sjednáno pro sportovní cesty, pojištění se vztahuje na rekreační provozování sportů, včetně zimních sportů, nikoliv však na rizikové sporty“. Člověk by řekl, že když se pojistí na sportovní cestu, tak je pojištěn pro případ úrazu způsobeného sportem.  Máte základní cestovní pojištění, jedete do Alp a budete se pohybovat nad hranicí 3000 metrů nad mořem. Smůla – v tom případě se na tuto výšku pojistka nevztahuje. Naprosto běžně se stává, že si během zájezdu chcete zkusit něco neobvyklého, zaplatíte si nějakou místí atrakci, třeba paragliding... a už jste mimo pojistné plnění. Nicméně uspokojující pocit z toho, že jste pojištěni přetrvává až do chvíle trpkého, a často velmi bolestivého procitnutí v případě nehody. 

 "Žádáme občany, aby dbali na své osobní věci. Nacházíte se v zóně zvýšeného nebezpečí kapesních krádeží.“ Tak nějak znělo hlášení v prostředcích pražské MHD, kde se v centru přiživovali kapsářské gangy. Kapesní zlodějíčci jsou profesionálové, mistři svého řemesla. Dokáží vytvořit zácpu, aby se lidé natlačili k sobě, bleskurychle propátrat kapsy či kabelky vytipované oběti a ještě se tvářit nevinně a ukřivděně v případě nachytání při činu.  Skuteční eskamotéři a herci v jednom, takoví Copperfieldové v kapesním vydání. To samozřejmě platí nejen pro Prahu, ale v podstatě pro většinu velkých měst světa. Ovšem z hlediska pojistné události musí být o takové krádeži sepsán policejní protokol (což v jinojazyčné zemi může být problém, nicméně trvejte na tom). Navíc musí být překonána překážka, takže zatím co vylomený zámek na hotelových dveřích mluví jasně ve váš prospěch, kapsa není dost silným argumentem a překážkou. Prostě v případě kapesní krádeže jste v souboji vy – kapsář prohrál a pojišťovna vám v tomto případě toho moc nedá. Ani kdybyste měli kapsu nacpanou stodolarovkami (což by ovšem svědčilo o vaší naivitě a okradeni jste byli skoro po zásluze). Pro opravdu cenné věci bývají v hotelech sejfy. Ani volně uložené věci na pokoji nejsou totiž zcela bezpečné – mluvím z vlastní zkušenosti, která mě stála stodolarovku. Na pokoj totiž mají přístup uklízeči, pokojská atd. Mají klíč bez ohledu na to, že se může jednat o elektronický zámek. Případný šejdíř z řad personálu nemusí tudíž násilím překonávat žádnou překážku a proto se na tuhle záležitost běžné pojištění  nevztahuje. Dovolávat pomoci se můžete u vedení hotelu a je jen otázkou konkrétního jednání, jak to dopadne.

 Pojištění rozhodně nezaručuje jistotu. Ani že se nic nestane, ani že v případě průšvihu vám bude pojistka vyplacena. Vše závisí na okolnostech, které se snaží pojistné smlouvy  co nejdetailněji podchytit. Samozřejmě i ony mají své oddíly psané malým písmem a podrobné informace zabírají několik stran. Je to jen otázka vaší pozornosti, odhadu potencionálních rizik, vašeho (ne)rizikového chování a typu pojištění. Pojistit se dá skoro všechno. O pozadí paní Lopezové, stejně jako o drahé fototechnice  už tady byla řeč. Pojištění na cesty je totiž něco jako prevence, předcházející možným škodám. Něco jako kus dobrého jídla před alkoholových dýchánkem, který pomáhá zmírnit dopad možných kocovinových škod, které ale v případě zodpovědného přístupu vůbec nemusejí nastat.

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  4.82

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031