kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

19. 7. 2019
Rubrika: O politice

Islámský lapsus

Autor: Topí Pigula

30.04.2008 17:19

Když v roce 2005 zveřejnily dánské noviny karikatury zlehčující islám, chvíli trvalo, než se zvedla vlna dobře organizované nevole. Většině muslimům to bylo víceméně jedno, ale pro „jeho imámstvo“ (což je můj soukromý terminus technicus pro šéfy muslimského duchovenstva) to byla dobrá záminka pro vyhlášení dalšího boje za nenapadnutelnost víry. Když se díky slušné organizaci a dobrému PR podařilo zapálit pár dánských vlajek, zbojkotovat nějaké to dánské zboží (a tedy finančně poškodit vlastní obchodníky) rozhodlo se jeho imámstvo pokračovat úderem stejného karikaturního kalibru. Vyhlásilo soutěž o nejlepší karikaturu holokaustu s evidentním cílem rýpnout si do židovstva. „Když můžou zesměšňovat oni, tak proč ne my?“ bzučelo v hlavách pod turbany. Kouzlo se evidentně nepovedlo. Světové židovstvo i křesťansvo přešlo akci jako nepodařený vtip, kterým ostatně celá akce byla. Jelikož se očekávaná reakce nedostavila (Evropané si byli vědomi, že čím víc se v lejně šlape, tím více smrdí a tak povětšinou celou akci ignorovali), bylo potřeba přitvrdit. Magazín Strategie teď přinesl zprávu o tom, kterak Jordánsko obžalovalo dánské šéfredaktory s odůvodněním, že karikaturami Mohameda se dopustili znevažování a ponižování Proroka. Pominuli fakt, že cítí –li se Prorok znevažován, jak měl žalobu vznést on, tak se nové hnutí s názvem Prorok nás sjednocuje pokouší přiživit už chladnoucí plamen emocí. Když se o několik let staré kauze nebude mluvit, vyhasne a na co pak bude jeho imámstvo poukazovat? Čím bude strašit a hlavně odůvodňovat svůj post, nepostradatelnost  a důležitost? Tak jako křesťané strašili hříchem a  na důkaz jeho existence vyhledávali (a upalovali) čarodějnice, tak islámské vrchní duchovenstvo hledá, přiživuje či přímo vytváří potencionální konflikty, aby pak mohlo volat k bdělosti, stráži a ochraně víry. 

Naprostá většina muslimů jsou příjemní, neagresivní, pohostinní lidé. Nebaží po ničí krvi, netouží mít islám na celém světě, nemají potřebu se navzájem organizovaně poštvávat a vrhat s bombou za opaskem proti kreslířům karikatur. A už vůbec ne prudit s mezinárodními soudy za akci, která pomalu mizí v propadlišti historie. Nechtějí žalovat dánské šéfredaktory, zakazovat jim noviny. Naopak, chtěli by mít takovou svobodu slova, jakou má západní Evropa. Cizince (i křesťana či bezvěrce) rádi pohostí  a v soukromí si postěžují, že s jeho imámstvem je to těžké. Zatímco prezident se může každé čtyři roky vyměnit, jeho imámstvo má svůj úřad nadosmrti. Není proto divu, že je ve své nenávisti, kterou obyčejný člověk nesdílí, tak zakonzervované.  Jelikož jsem teď byl měsíc uprostřed iránské „osy zla“, vím, že zdejší obyčejní lidé patří do sorty příjemných, poctivých lidí, které organizované poštvávaní začíná naštvávat. Ale zatím si netroufnout se vrchnosti postavit.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.39

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031