kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

21. 7. 2019
Rubrika: O psaní

Deníkové „show must go on“

Autor: Topí Pigula

08.03.2008 18:36

Máte pocit, že všechny deníky se zabývají stejnými kauzami, navíc rychlochkvašně, povrchně a krátkodobě? Diktát doby to prý vyžaduje. Co je dnes aktuální událostí, bude zítra mediálním diluviem. Příkladem budiž jednodenní mediálním trhák, kterým se v Česku stalo oskarové duo Irglová - Hansard.

Denně u nás musí vyjít několik deníků bez ohledu na fakt, jestli se něco stalo, či nikoliv. I když se většinou skutečně neděje nic převratného, je potřeba mít něco na titulní stranu. Informaci, jež je uvnitř listu několikrát zopakována bez ohledu na to, že její skutečný dopad na dění ve státě nemá často ani cenu papíru, na kterém je vytištěna. Podle českého denního tisku (u periodik s delší periodicitou je tomu trochu jinak) je každý den pouze jediná „událost“. A tu pak musí mít všichni, občas i se stejnými agenturními fotkami. Jednodenním mediálním martýriem si prošla Markéta Irglová s Glenem Hansardem, kteří jsou hezkým příkladem nestálosti mediální slávy. Když získali hollywoodského Oskara, reagovaly všechny české deníky stejně. Zařadily „událost“ na titulní stranu a dodaly několik článků dovnitř listu. Nejférověji se k faktu, že „show musí být“ postavilo Právo objevným titulkem, že “V rodišti Irglové se slavilo“. Čeští novináři byli ochotni tvrdit, že „Česko má dalšího Oskara“ bez ohledu na fakt, že ho má Irglová s Hansardem napůl a samotné Česko se v podstatě o film ani píseň jinak nezasloužilo. Pohled na titulní stránky českého denního tisku ze dne 26. 2. plasticky vykresluje, jaké události jsou zrovna „in“. Zatímco v Lidových novinách sdílela Irglová stránku s titulkem  „Kachny březňačky už hnízdí. Začíná tedy jaro“, Mladá Fronta dnes ji umístila do společnosti německého piva. Tam titulek jasně hlásal, že „Pivo se vyplatí kupovat v Německu. Kvůli zálohám“. Titulky psané kurzívou měly naznačit, že se jedná o odlehčující článek, ale kdopak ze čtenářů to řeší? Z nereprezentativního vzorku deseti náhodných známých, pravidelných čtenářů denního tisku, kterým jsem položil otázku „Co znamená, když je na titulní stránce článek psaný kurzívou“ odpověděl správně jen jeden. „Znamená to, že je psán jiným písmem, než ostatní články.“ Všichni ostatní se přiznali, že nevědí, eventuelně dodali že je to moc nezajímá. Často se skutečná hloubka události ukáže až s odstupem. Řečeno slovy „cimrmanovské“ divadelní hry: „Jinak se toho roku nestalo nic zvláštního. Manželům Henleinovým se narodil syn Konrád...“ Možná se ukáže, že Oskar putující do Valašského Meziříčí je opravdovou událostí. Ovšem žurnalistické klišé praví, že není nic staršího, než včerejší noviny. Všechny deníky ukázaly, jak hluboká je to pravda. O den později po Markétě, Glenovi a Oskarovi neštěkl ani jeden z deníkářských psů. Neměli čas, většina řešila omylem zaslaný zelený e-mail, s výhružkou síly a hovězím dobytkem.

Proto se při své ranní kávě nerozčilujte nad novinami, které každodenně píší  hovadiny (v případě zpravy pana Bursíka paní Zubové dokonce doslova) a povrchně probírané zbytečnosti. Chudáci novináři nemohou za to, že se včera nic nestalo. Žádný z politiků se nepřeřekl, neodklikl mejl na špatnou adresu, žádný pošťák jim nedoručil udání „ze zdrojů blízkého  tomu či onomu politikovi“. Čerpat jen z vládních prohlášení připravených PR agenturami taky není ono. Mimochodem v písni Show must go on zpívá Freddy Mecrury následující: Další hrdina a další hloupý řev, za oponou v té němé hře. Držte řadu. Chce to ještě někdo vidět znovu?“ Že by Freddy znal českou mediální scénu?


 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.86

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031