kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

21. 7. 2019
Rubrika: O politice

Parlamentní psi

Autor: Topí Pigula

21.01.2008 00:17

Zlaté úniky informací! To se člověk dozví věcí. Například, že se plánuje nové tažení proti psům. Nehodnotím jestli je či není potřeba, ale kdo a jak ho připravuje. Ostatně posuďte sami.  

„Z pověření  paní poslankyně Věry Jakubkové si dovoluji obrátit se na Vás s žádostí o pomoc při sběru podkladů a podnětů z praxe za účelem legislativního návrhu zákona o chovu a držení psů. Důvodem pro rozhodnutí zabývat se oblastí chovu a držení psů včetně tzv. nebezpečných psů, je zejména absence právní úpravy, která by podmínky chovu psů regulovala, nárůst útoků psů způsobujících vážná zranění, zejména lidí; zvyšující se obliba chovu nebezpečných psů. Jeví se jako nezbytné přijmout úpravu, která by preventivně nastavila rámec chovu a držení psů tak, aby bylo zamezeno případným ohrožením lidí a zvířat psy, kteří vykazují známky agresivního nebo jinak nebezpečného chování.“  Tolik krátká citace z dopisu, který má krom pravopisných chyb několik zajímavých perel. Dovolím si opsat alespoň jednu z nich, ať je každému jasné, ani paní asistentka, ani paní poslankyně tématu lautr nerozumí „ Jaká by byla charakteristika „nebezpečného psa“ resp. u kterých plemen či skupin plemen se tato charakteristická vlastnost vyskytuje, a jak tam zahrnout i ty psy, kteří nejsou a priori považováni, ale může se u nich projevit nebezpečnost později (v důsledku úrazu nebo poruchy)? 

Předpokládám, že většina lidí pokládá za nebezpečné psy neurotické jezevčíky či nejrůznější malé neurotiky, kteří vám sice výš než na lýtko nevyskočí, ale o to víc se snaží. Nebezpečnost je podle poslankyně Jakubkové považována za „charakteristickou vlastnost“ asi stejně, jako rychlost chrta či vynikající čich ohaře. Nebylo by dobré preventivně prohlásit na Silvestra všechny psy za nebezpečné? Rachejtle je stresují a může dojít k úrazu. A to už vůbec nemluvím o věku, protože i ten sebou přináší změnu chování ... takže co dát paragraf, že každý pes starší deseti let je nebezpečný. Může být hluchý, lekavý, nervózní i nevrlý. Prostě kdyby se Věra Jakubková se svou asistentkou trochu více snažily, nesmyslů by mohly zplodit mnohem více. V dopise jsou dotazy na „nejnižší věk“ majitele „nebezpečného psa“, což znamená, že psa sice můžete věnovat pod stromeček dítěti, ale napsán musí být na dospělého. Jednak se to přesně takhle děje a navíc při přihlášení psa musíte mít občanku, čímž je nejnižší věk jaksi dán. Ale proč to nezkomplikovat. Je to podobné, jako když majitel hospody musí mít „papírového“ kuchaře se živnosťákem, ale ve skutečnosti mu tam vaří ten z rodiny, kdo má zrovna službu. Zdá se, že „nebezpečná“ plemena nahrazují „bojová“ plemena, která už jednou parlamentem neprošla. Tak jako novináři znají témata, která se mohou kdykoli vytáhnout a zaberou (silničáře zaskočila kalamita), tak zelení  „parlamentáři“ evidentně cítí témata, která vyvolají diskusi (pejskařů je hodně) a tím je dostanou do médií. Strana zelených to potřebuje jako sůl. Jen mě mate, proč si nenajdou něco, čemu alespoň trochu rozumí a v čem by mohli být kapánek užiteční. Střelba do psů je mnohem jednodušší, než střelba do jejich majitelů. Vyznačit sebenesmyslnější okruh plemen, určit délku vodítka, věk majitele psa (dojde i na psychickou způsobilost, bude těžší si pořídit psa, než řidičák?), event. zpoplatnění chovu konkrétních plemen  je přece jen jednodušší, než jasně říct, že za škody a zranění způsobené jakýmkoli plemenem může jeho majitel, který si psa neohlídal, nebo nevychoval. Mimochodem, není už zodpovědnost za škodu či zranění ošetřena jinou legislativní normou.  

P.S. Volil jsem zelené. Dneska toho lituju. Holt chybami se člověk učí.


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031