kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

20. 1. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Nečestně čestní občané

Autor: Topí Pigula

05.01.2008 00:58

Dnešními televizními zprávami proběhla „kauza“, že Konrád Henlein je čestným občanem Králíků. Občasné sdružení Patriot se snaží zasadit o to, aby mu toto bylo odňato. „Konrád Henlein je podle našeho názoru válečný zločinec a proto by neměl být čestným občanem města Králíky“ zdůvodňuje tuto snahu patriot Jan Králík. Předpokládám, že to milému Konrádovi bude vadit asi tak podobně, jako Klémovi Gottwaldovic. Ten se chlubí stejným čestným občanstvím u stejného městečka. A je otázkou, zdali, alespoň co se týče našeho území, není větším zločincem. Ale ten Patriotům zřejmě nevadí. Možná jim nevadí ani ten Konrádovic kluk, ale ucítili příležitost „kauzy“ se kterou se dá dostat do televize. A povedlo se jim to. Henleina zná kde kdo i bez Králíků či Králíka (Jana). Ale možná, že teď bude pár lidí chvíli vědět, že Patriot není jen protiraketová střela a název filmu s Melem Gibsnem. Kdyby reportéři měli pocit, že čestné občanství je TÉMA, mohli se věnovat třeba Hitlerovi a Gottwaldovi v Lanškrounu (mimochodem i tady Henlein čestně uspěl a stal se zdejším občanem), Stalinovi v Chrudimi... Příkladů by se dalo až až.  Trefně to řekl starosta Lanškrouna Martin Košťál.: "Holt byla taková doba. Tím, že bychom Hitlerovi nyní zrušili čestné občanství, tak to přesto z historie nevymažeme." Kdyby byli Patrioti co k čemu, mohli udělat v Králikách výstavu o tom, co všechno jejich čestný občan pro město udělal a za co vlastně čestné občanství dostal (za návštěvu). Ale to by chtělo víc práce, jít do hloubky, začít shánět podklady a investovat čas, usídlí a možná i peníze... a televize by zaručená zdaleka nebyla.

 

 

Vych..čůranost Čechů s udělováním čestného občanství krásně vykrystalizovalo na příkladu Johna Kerryho, neúspěšného kandidáta na amerického prezidenta. Ten měl  dostat čestné občanství jen pokud se jako prezident dostaví a občanství převezme (pozor – toto je zpráva z médií, takže třeba je to ve skutečnosti jinak). Ovšem umím si představit, jak moc touží nově zvolený americký prezident jet do obce kdesi v Evropě, když musí předstírat snahu o plnění slibů, které rozdával v prezidentské kampani, řešit světové krize, podrobovat se kritice opozice a v neposlední řadě sbírat nejrůznější ceny a doktoráty ve zbytku světa.

 

 

Nezbývá, než završit citátem klasikovým: „Jinak se toho roku nestalo nic zvláštního. Manželům Henleinovým se narodil syn Konrád...“Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.23

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031