kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

21. 7. 2019
Rubrika: O politice

Press na Čunka

Autor: Topí Pigula

31.10.2007 19:11

Hnůj (jak označil Miloš Zeman novináře) je velmi dobrý na kultivaci zeminy a každý rozumný zahrádkář si ho dává na zahrádku. V „kauze Čunek“ se ukazuje, že tentokrát se pohnojilo dobře. Ale vydrží to? 

Verze místopředsedy vlády zní: „Našetřil jsem si dost přes milion a zbytek do 3,5 milionu jsem měl ve správě. Pak jsem spadl na tak nízký příjem, že jsem měl nárok na sociální dávky. Tož jsem je pobíral. Pobíral by je každý. Peníze jsem měl, no a? Dávky se přece vypočítávají z příjmu a ten byl nízký.“ Jiří Čunek asi nebude jediný milionář, který tak činí. V reportáži jasně, byť elegantně zaznělo „Makejte, ale já se před rok 1989 vracet nebudu, zjistěte si to sami. Já se prostě s vámi bavit nebudu. Je vám to jasné? Nebudu!“ Makali, zjistili, odvysílali. Po odvysílání reportáže stačilo několik desítek hodin a Jiří Čunek podal na ČT trestní oznámení,  musel svolat tiskovou konferenci, přiznat dávky, začít vysvětlovat (a zaplétat se do vlastních výpovědí). Dávky „určitě nepobíral“ (v Reportérech) a „pobíral, ale neporušil ,žádný zákon“ (na tiskové konferenci). Den po reportáži pan Kalousek v ČT řekl: „Pokud kdokoli pobíral miliony a ve stejné době pobíral sociální dávky, je to neospravedlnitelné a já to neumím hájit.“ Stačí drobný významový posun a všechno je jinak. Čunek miliony nepobíral, on je měl. Možná nezdaněné, ale to je otázka pro finanční úřad. Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) coby předsedkyně poslaneckého klubu zase zaperlila slovy „Žádná vláda si nemůže dovolit to,  aby premiér či ministr zneužíval sociální dávky“. Který premiér či ministr je zneužíval, respektive na kterého se to provalilo? Když je J.Čunek pobíral, nebyl ani premiérem, ani ministrem a dokonce „zneužití“, tzn.neoprávněné pobírání ještě není ani právně prokázané.  Ale paní Michaela má jasno. Je jasné, že kauza bude mít svůj vývoj a je dobré ji sledovat. Tak jako hnůj kultivuje záhon, tak novináři by měli kultivovat společensko-politickou scénu. Zatím je pohnojeno dobře, milionář Čunek je přinucen k vysvětlování a objasňování. Kdejaký zahrádkář, který to se správou své zahrádky myslí vážně potvrdí, že jsou různě kvalitní hnoje. Někdo nedá dopustit na koňské kobližky, jiný na klasický kravské „hovnišťata“.  Podobně rozsortýrovaná jsou média i novináři. Už pár minut po tiskové konferenci se na internetových stránkách Lidových novin objevil titulek „Miliony jsem pouze spravoval.“ Teprve v textu se objevilo, že část „spravovaných“  milionů byla jeho. Není dobré předjímat a spekulovat, jak to ve skutečnosti s penězi vicepremiéra Čunka je. To ať je záležitostí policie či soudů. Možná díky médiím se tím nakonec budou zabývat. Pojďme se ale vsadit, že nebude trvat dlouho a dočteme se, že vicepremiér ty miliony ukradl, stát zneužil, chová se jako „občané, které nechal ve Vsetíně vystěhovat“, atd. První dávka hnoje byla opravdu byla velmi užitečná a potřebná. Možná teď leckterý z vrcholných činitelů, kteří zahřívají poslanecké lavice znejistěl. Ale bojím se, že další hnůj už bude náležet k „zemanovské“ sortě a pokud bude milionář Jiří dostatečně trpělivý, tak mediální zahrádka zaroste spekulacemi a lacinými titulky, které podporují bujení plevelného balastu.  

PS.  Premiér Topolánek bude žádat přísné vyšetření, jak se takové informace mohly dostat na veřejnost. Větší pochvaly se novináři snad ani dočkat nemohli.

 

 Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  5.47

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031