kachna

Pigularium

TÝDEN.CZ

21. 7. 2019
Rubrika: O politice

Nekoupená loajalita

Autor: Topí Pigula

21.10.2007 13:27

 

     Chorvaté nás mají rádi. Aby ne, když každoročně tam utrácí svá eura, dolary či kuny více, než 800 000 Čechů, Moravanů, Slezanů a občas nějaký ten Valach. Jako dobří holubi se vracíme na svá prázdninová hnízdiště, které máme zafixované už z dob Titovy Jugoslávie. Někdy tam zhyne nějaký náš potápěč či se na obzoru se objeví trojhranná ploutev, která je připojena nedaleko žraločí tlamy plné ostrých zubů. To zase znejistí české učitelky, které prý těmhle parybám docela chutnají. Občas se odtud pašují chovatelsky zajímaví plazi a jediné co nás trochu dráždí, je stoupající cena rakije. Ale rozhodně nemáme mezi sebou žádné ostré spory, které by se musely tupit diplomatickými nótami. Až teď to skříplo. Chorvatsko totiž získalo post nestálého člena Rady bezpečnosti OSN. Přitom jsme si na tuhle židli chystali naši zadnici.  

 

Holt, kouzlo se nepovedlo a Chorvaté vyhráli. Ovšem vícepremiér Martin Bursík to nějak neskousl. Na otázku ČT „Proč ne Česko a proč ano Chorvatsko“ odpověděl: „Ono to bylo překvapení i pro naše diplomaty. My jsme očekávali zhruba o třicet hlasů více. Bylo  zřejmé, že kdo dostane v prvním kole většinu, tak má velkou výhodu pro kolo druhé. A my v tom druhém kole jsme dostali o čtyři hlasy méně. Já si myslím, že třeba k zamyšlení je to, že státy kterým pomáháme rozvojovou pomocí byly rozhodnuty hlasovat pro Chorvatsko, což dost dobře nechápu.“ Hle, politické zákulisí (čti politické kupčení) ve své nahotě. My něco tobě a ty něco nám. My tobě rozvojovou pomoc, ty nám hlas při rozhodování. Že existuje nějaký vlastní názor? To dost dobře nechápu. Není to trochu nadstandardní, když od nás máte rozvojovou pomoc? Věřím, že Martin Bursík je v jádru dobrý chlapík a až opustí politiku, opět uvěří, že myšlenky, ideály a vlastní názor se nedá koupit. Ale teď je to jen obyčejný politik, který ví, že všechno je jen otázka ceny, ústupků, kompromisů a vyjednávání. Za co asi vymění názor na energetickou koncepci (ne, jádro, ne uhlí)?

 

 

Čeští diplomaté o třicet hlasů více a dostalo se jim o čtyři hlasy méně. Podle Bursíkovy logiky asi Chorvaté platili víc.


Přílohy ke článku

Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.11

Diskuze

Topí Pigula

Pigularium
autoportrét
Oblíbenost autora: 7.24

O autorovi

Datum narození (1966) mě podle některých řadí do mohutného proudu střední generace, která má "mládí pryč a do důchodu daleko". Mnohá mnou vykonávaná povolání (důlní zámečník, pomocná síla v kuchyni, kuchař na horské boudě, pedagogický pracovník, dřevorubec, novinář a v současné době šéfreportér) mi umožnila se seznámit s lidmi nejrůznějších profesí i charakterů, od od dělníků po politiky. Baví mě sledovat svět kolem sebe a to jak skze média (krom deníků), tak přes hledáček mých nikonů. A občas nevěřím vlastním očím, hledáčku či monitoru.

Kalendář

<<   červenec 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031